Özellikli Hizmetler

Yenidoğan Yoğun Bakım

Tokat Devlet Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olarak amacımız en son tıbbi gelişmeleri takip ederek yoğun bakım ihtiyacı olan tüm bebeklere uygun tıbbi tedavi ve bakım hizmetini sunarak onların en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını sağlamaktır.

Yoğun bakımımız 1 yenidoğan uzmanıyla hizmet vermekte olup, hastanemizde 7/24 nöbetçi çocuk uzmanı bulunmaktadır. Gerekli durumlarda yine  çocuk yan dal uzmanları, çocuk hastalıkları uzmanları ve çocuk cerrahi uzmanları da ünitemize destek vermektedir.

 1 tanesi izolasyon odası olmak üzere, 11 tanesi  2. düzey yoğun bakıma , 6 tanesi 1.düzey yoğun bakıma ait olmak üzere  toplam 17 yataklıdır.

Birimimizde Yılda yaklaşık 800 bebeğe 1. ve 2. Basamak  Yenidoğan  Yoğun Bakım hizmeti verilmekte, 3. Basamak yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olan bebeklerimizin de ilgili kurumlara sevki gerçekleşinceye kadar ki  gerekli tüm acil müdahale, tıbbi tedavi ve bakımları yapılmaktadır.

 32. Gebelik haftasından büyük 1500 gr dan fazla olan prematüre bebeklerin  tedavi ve bakım hizmeti verilmekte,  yenidoğan döneminde ortaya çıkabilecek başta solunum sıkıntısı olmak üzere yenidoğan enfeksiyonları, yenidoğan sarılığı , düşük kan şekeri gibi durumlarda da bebeğin tedavi takip bakımları ünitemizde  yapılmaktadır

Bölümümüzde görev yapan hemşirelerimizin çoğunluğu Yenidoğan yoğun bakım sertifikalıdır ve hepsi NRP sertifikasına sahip , yenidoğan konusunda eğitim almış tecrübeli kişilerdir.

Yatan her bebeğimize işitme tarama – ABR hizmeti verilmekte olup, Erken doğan bebeklerimizin retinopati muayenesi ve takibi de hastanemiz bünyesindeki ROP biriminde yapılmaktadır.

Birimimizde  bebeği yatan  ailelerin mağduriyetini önlemek , anne ile bebek arasındaki bağ ve iletişimi devam ettirebilmek  ve bebeğin beslenmesini anne sütüyle aktif  olarak devam ettirebilmek amacıyla;  anne oteli hizmeti vermekte ,annelerimizi bebeği taburcu olana kadar burada misafir etmekteyiz.

Resim20.jpg

23 Ekim 2023