Özellikli Hizmetler

Palyatif Bakım Ünitesi

Palyatif Bakım Ünitesi

Hastanemiz Palyatif Bakım Ünitesi 21.04.2015 tarihinde açılarak 11 yatak ile halkımıza hizmet vermeye başlamıştır. 11.02.2020 tarihinde 3 yatak artırılarak 14 yataklı olarak faaliyet göstermektedir. Odalarımız tek kişiliktir. Ünitemizde hasta ve yakınlarının kullanımı için mutfak, meşguliyet odası, çok amaçlı salon, çamaşır makinesi, kurutma makinesi bulunmaktadır.

Palyatif bakım merkezine ihtiyaç duyan hasta grupları; Kanser, Motor nöron hastalıkları, Alzheimer hastalığı, ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz), MS (Multipl Skleroz), Musculer Distrofi, Parkinson Hastalığı, Felç, İleri dönem organ yetmezlikleri (kalp, akciğer, böbrek, karaciğer), Son Dönem AIDS hastaları, Hiç oral alamadığı için enteral ya da parenteral beslenme desteğine ihtiyaç duyan malnutrisyonlu hastaladır.Bu hastalıkları taşıyan ve palyatif bakım gerektiği düşünülen hastalar sorumlu hekim tarafından değerlendirilip servise kabulü sağlanır.

Palyatif bakım ünitemizde, hasta servise kabul edildiği andan itibaren muldisipliner bir ekip çalışması içine alınır. Palyatif bakım mutidisipliner ekip üyeleri; hekim, hemşire, sosyal hizmet uzmanı, psikolog, diyetisyen, fizyoterapist ve manevi destek uzmanından oluşmaktadır.

Palyatif bakım merkezimizde hasta ve yakınlarını evde bakıma hazırlamak için gerekli eğitimler verilmektedir. Hastaların kullandığı tıbbi cihazların eğitimi, kişisel bakım eğitimi, katater bakımı, aspirasyon eğitimi, perine bakımı, beslenme, pozisyon acil durumlar gibi konularında YAP-İZLET-ÖĞRET-YAPTIR ilkesine göre planlayarak uygulamalı olarak verilmektedir.

 

Hasta ve hasta yakınlarına belirli aralıkla etkinlikler düzenlenmektedir

 

 Amacımız, yaşama günler katmak mümkün olmadığında, günlere yaşam katmak felsefesiyle hizmet verilerek, hastanın kalan yaşamını daha huzurlu ve konforlu geçirmesini sağlamaktır.

Resim1.jpg
Resim2.jpg
Resim3.jpg
Resim4.jpg
Resim5.jpg
2023-1palyatif.jpeg
2023-2 palyatif.jpeg

19 Ekim 2023