Özellikli Hizmetler

Yoğun Bakım Üniteleri

Yoğun Bakım Üniteleri
,

   Seviye Yatak 
 1 Yenidoğan Yoğun Bakım (Küvöz) Servisi1.Seviye
2.Seviye 
6 Yatak 
11 Yatak
 2 Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi2.Seviye 8 Yatak 
 3 Acil Yoğun Bakım Servisi1.Seviye 4 Yatak 
 4 Koroner Yoğun Bakım Servisi1.Seviye 10 Yatak 
 5 Nöroloji Yoğun Bakım Servisi2.Seviye 7 Yatak 
 6 Genel Yoğun Bakım 2 Servisi 3.Seviye10 Yatak + 2 İzole Yatak 
 7 Genel Yoğun Bakım 3 Servisi3.Seviye10 Yatak + 1 İzole Yatak
 8 KVC Yoğun Bakım Servisi  4 Yatak + 1 İzole Yatak 

 

Resim14.jpg

YENİDOĞAN YOĞUN BAKIM

Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi olarak amacımız yoğun bakım ihtiyacı olan tüm bebeklere gerekli tıbbi tedaviyi sağlamak, en son tıbbi gelişmeleri takip ederek hastalarımıza en uygun tedavi yöntemini uygulayıp, hasta bakımı vererek onların en kısa zamanda sağlıklarına kavuşmalarını sağlamaktır.

Ünitemiz 24 saat kesintisiz hizmet vermektedir.  1 izolasyon odası mevcut olup, 11 yatak 2. düzey yoğun bakım , 6 yatak 1.düzey yoğun bakım olmak üzere  toplam 17 yataklıdır.

Yoğun bakımımızda yılda yaklaşık 800 bebeğe 1. ve 2. Düzey Yenidoğan  Yoğun Bakım hizmeti verilmekte olup 3. Düzey yenidoğan yoğun bakım ihtiyacı olan bebeklerimizin de ilgili kurumlara sevki gerçekleşinceye kadar gerekli tüm müdahale, tedavi ve bakımları yapılmaktadır.

Yoğun bakımımızda;  yenidoğan döneminde ortaya çıkabilecek başta solunum sıkıntısı olmak üzere yenidoğanın  acil müdahale gerektirebilecek her türlü hastalığına müdahale edilmektedir. 32. Gebelik haftasından büyük 1500 gr dan fazla olan prematüre bebeklerin  tedavi ve bakım hizmeti yapılmakta olup, bunların dışında yenidoğan enfeksiyonları, yenidoğan sarılığı , düşük kan şekeri gibi durumlarda da birçok bebeğin takibi ve tedavisi yapılmaktadır.

Yenidoğan yoğun bakımımız 1 yenidoğan uzmanıyla hizmet vermekte olup, gerekli durumlarda hastanemizde bulunan çocuk yan dal uzmanları, çocuk hastalıları uzmanları ve çocuk cerrahi uzmanı hekimlerimiz de ünitemize destek vermektedir. Bölümümüzde görev yapan hemşirelerimizin çoğunluğu yenidoğan yoğun bakım sertifikalı olup, yenidoğan konusunda eğitim almış tecrübeli kişilerdir.

Yenidoğan her bebeğimize işitme tarama – ABR hizmeti verilmekte, erken doğan bebeklerin retinopati muayenesi ve takibi hastanemiz bünyesindeki ROP biriminde yapılmaktadır.

Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde bebeği yatan  ailelerin mağduriyetini önlemek , anne ile bebek arasındaki bağ ve iletişimi devam ettirebilmek  ve bebeğin beslenmesini anne sütüyle aktif  olarak sürdürebilmek  amacıyla;  annelerimizi, bebeği taburcu olana  kadar anne otelinde misafir etmekteyiz.


13 Ocak 2022