Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yoğun Bakım Hasta Ziyaret Kuralları

Yoğun Bakım Hasta ziyaret kurallarının amacı; hasta ziyaretleri ve ziyaretçi sıklığı, sayısını kontrol etmek ve hastaları dış kaynaklı enfeksiyonlardan korumaktır.

Yoğun Bakım Hasta Ziyaret Kuralları;

1 Yoğun bakım ünitesinde hastaları enfeksiyonlardan koruyabilmek için, gün içinde 1.Derece yakını sadece bir kişinin hastayı sınırlı bir sürede ziyaret etmesine izin verilir.
2 Yoğun Bakım ziyaret saatleri her gün 12:30 - 13:00 saatleri arasında yapılabilir.
3 Yoğun Bakım Sorumlu Hekimi, Yoğun Bakım birim sorumlu hemşiresi acil durumlarda ve yoğun bakım şartlarına göre ziyaret saatini değiştirebilir, durdurabilir ya da tamamen iptal edebilir.
4 Yoğun bakıma girmeden önce koruyucu önlük giyiniz. İhtiyaç halinde diğer koruyucu ekipmanlar, görevli hemşire tarafından temin edilecektir.
5 Ziyaret öncesi yoğun bakım girişinde bulunan el antiseptiğini kullanınız. 
6 Hasta yoğun bakımda hemşire gözetiminde 5 dakika ziyaret edilmelidir, ancak acil durumlarda yoğun bakımdaki ziyaret daha erken kesilebilir.
7 Hasta sahipleri hastanın ihtiyaçları ile ilgili bilgileri yoğun bakım hemşiresinden, tıbbi durumu ile ilgili bilgileri hastanın doktorundan almalıdır.
8 Ziyaret sırasında yüksek sesle konuşulmamalı, hasta yataklarına oturulmamalı, fotoğraf çekilmemeli, kamera kullanılmamalıdır.
9 Bazı hastalar için ayrım (izolasyon) kuralları vardır. Eğer bu sizin hastanız için de geçerli ise sorumlu hemşire size bilgi verecektir.
10 Yoğun Bakım ünitesine hiçbir şekilde dışarıdan yiyecek ve içecek alınmaz.
11 Doktoru tarafından, ziyaret edilmesi sakıncalı bulunan hastalarımızın yanına ziyaretçi alınmamaktadır.
       •10 yaş altındaki çocuklar,
       •Ateş, öksürük, aksırık ve balgam çıkarma gibi şikâyetleri olanlar,
       •Bilinen bir enfeksiyon hastalığı olanlar,
       •Herhangi bir kronik hastalığı olanlar. 
       •Enfeksiyon olmaya yatkın olan kişilerin (bağışıklık sistemi zayıf) hasta ziyareti için başvurmaları kendi sağlıkları açısından sakıncalı olabileceğinden ziyarette bulunmaması önerilmektedir. 
12 Her ziyaret sonunda ellerinizi yıkamanız veya el antiseptiği kullanarak ellerinizi dezenfekte etmeniz, kendi sağlığınız için önemlidir.
13 Yoğun bakıma ulaşabileceğiniz tüm telefon numaralarını, telefonla görüşme ve ziyaret saatlerini ilgili yoğun bakım sekreterliklerinden/danışma memurundan/hemşirenizden alabilirsiniz. Ayrıca hastanızla ilgili durum değişikliklerinde, hastanemize ait 444 44 60 nolu telefondan size bilgi verilecektir.
14 Unutmayınız hastanızın sağlığı sizin için olduğu kadar bizim için de önemlidir.
15Hastanızın sağlığı ve iyiliğini düşünerek Yoğun Bakım Ünitesi ziyaret kurallarına uyduğunuz için teşekkür ederiz.

      
NOT: HASTALARIN GÖRÜNTÜLENMESİ VE YOĞUN BAKIM SORUMLU HEKİMİ TARAFINDAN HASTA YAKINLARINI BİLGİLENDİRME İŞLEMİ, HAFTA İÇİ HER GÜN SAAT 12:00 İLE 12:30 ARASINDA YOĞUN BAKIM BEKLEME SALONUNDA YAPILMAKTADIR.
HASTANIN HUKUKİ YAKINI OLMAYAN KİŞİLERE BİLGİ VERİLMEZ.
ACİL ŞİFALAR DİLERİZ

 

12 Ocak 2022